Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
Edit this entry  
23
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Red Lips

Red Lips

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Lips

Red Lips

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Animals

Animals

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
As Above, So Below

As Above, So Below

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Discarnates

The Discarnates

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Drifting Classroom

The Drifting Classroom

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Read prior review Edit this entry  
18
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
18
Scrooge & Marley

Scrooge & Marley

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Take Me Away!

Take Me Away!

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Navajeros

Navajeros

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Visitor in the Eye

The Visitor in the Eye

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry