Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Haunt

Haunt

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Confessions

Confessions

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
13
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Edit this entry  
23
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
10
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry