Mitchell has logged 36 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Extraction

Extraction

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love Wedding Repeat

Love Wedding Repeat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coffee & Kareem

Coffee & Kareem

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Turning

The Turning

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Banker

The Banker

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Downhill

Downhill

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grudge

The Grudge

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
I Still Believe

I Still Believe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry