Cropsy has logged 486 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nightmare Beach

Nightmare Beach

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
After Midnight

After Midnight

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Invasion of the Bee Girls

Invasion of the Bee Girls

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Psycho Cop

Psycho Cop

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Alone for Christmas

Alone for Christmas

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bio-Dome

Bio-Dome

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spookies

Spookies

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
★★
Edit this entry  
11
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Vineyard

The Vineyard

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
Dead End

Dead End

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Class Act

Class Act

1992
×
★★★½
Edit this entry  
08
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Never Too Young to Die

Never Too Young to Die

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Braid

Braid

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Revenge of the Living Dead Girls

The Revenge of the Living Dead Girls

1987
×
★★★
Edit this entry  
01
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Edit this entry