Sort by

Steven has logged 26 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Wild Geese

The Wild Geese

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Edit this entry  
19
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Belfast, Maine

Belfast, Maine

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
In Like Flint

In Like Flint

1967
×
★½
Edit this entry