Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Road Trip

Road Trip

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
15
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wood & Stock: Sex, Oregano and Rock'n'Roll

Wood & Stock: Sex, Oregano and Rock'n'Roll

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Project X

Project X

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ex Drummer

Ex Drummer

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
½
Edit this entry  
30
My Uncle Killed a Guy

My Uncle Killed a Guy

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
The Man Who Copied

The Man Who Copied

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
Read prior review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Year One

Year One

2009
×
Edit this entry  
24
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
21
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
15
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
Edit this entry  
10
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Suicide Room

Suicide Room

2011
×
Edit this entry  
10
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
Edit this entry  
06
Estômago: A Gastronomic Story

Estômago: A Gastronomic Story

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Rio, 40 Degrees C.

Rio, 40 Degrees C.

1955
×
Edit this entry