Cryptaesia has logged 1,312 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Caveat

Caveat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Urgh! A Music War

Urgh! A Music War

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Theory of Obscurity: A Film About the Residents

Theory of Obscurity: A Film About the Residents

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Filth and the Fury

The Filth and the Fury

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
This Filthy World

This Filthy World

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doublevision Presents: Cabaret Voltaire

Doublevision Presents: Cabaret Voltaire

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Adventures of Power

Adventures of Power

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Canadian Bacon

Canadian Bacon

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Old School

Old School

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beast in Space

Beast in Space

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Satan's Baby Doll

Satan's Baby Doll

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Papaya: Love Goddess of the Cannibals

Papaya: Love Goddess of the Cannibals

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Hero

Little Hero

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Pumpkin

Mr. Pumpkin

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bill Maher:

Bill Maher: "... But I'm Not Wrong"

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Stewardesses

The Stewardesses

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swans: Where Does a Body End?

Swans: Where Does a Body End?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry