Cryptaesia has logged 124 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Franklyn

Franklyn

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frankenstein Island

Frankenstein Island

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
From Beyond the Grave

From Beyond the Grave

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jim Gaffigan: Obsessed

Jim Gaffigan: Obsessed

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Flamingo Kid

The Flamingo Kid

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Abbott and Costello Meet the Monsters!

Abbott and Costello Meet the Monsters!

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scarecrows

Scarecrows

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Freaks of Nature

Freaks of Nature

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th

His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Toy

The Toy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
She's Alive! Creating the Bride of Frankenstein

She's Alive! Creating the Bride of Frankenstein

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Everybody Has a Plan

Everybody Has a Plan

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boo

Boo

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Karloff: The Gentle Monster

Karloff: The Gentle Monster

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Frankenstein Files: How Hollywood Made a Monster

The Frankenstein Files: How Hollywood Made a Monster

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Your Date's on a Plate: The Making of Frankenhooker

Your Date's on a Plate: The Making of Frankenhooker

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
For No Good Reason

For No Good Reason

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cherrywood Cannon

Cherrywood Cannon

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fletch Lives

Fletch Lives

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Filth

Filth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Flying Guillotine II

Flying Guillotine II

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Estranged

Estranged

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★
Read the review Edit this entry