Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★½
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tragedy of Man

The Tragedy of Man

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
The War

The War

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★
Edit this entry  
29
Compasso de Espera

Compasso de Espera

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boys State

Boys State

2020
×
Edit this entry  
27
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Last Days

The Last Days

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
14
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry