• A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • Frosty the Snowman

  • Salesman

    ★★★½

  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One

    ★★★½

  • Yellow Submarine

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★½

  • Daisies

    ★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • Andrei Rublev

    ★★★★½

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • Persona

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

  • A Hard Day's Night

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★

  • Harakiri

    ★★★★½

  • The Steamroller and the Violin

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★½

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★

  • Ben-Hur

    ★★★★★

  • The Human Condition I: No Greater Love

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★½

  • Throne of Blood

    ★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • All the King's Men

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Fantasia

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Pinocchio

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Modern Times

    ★★★★½

  • M

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★½

  • The Skeleton Dance

  • Steamboat Willie

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★½

  • Sunnyside

    ★★★

  • A Dog's Life

    ★★★½