Chris has logged 31 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Date Night

Date Night

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Devs

Devs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dangerous Lies

Dangerous Lies

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry