Charlie has logged 30 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Keepers

The Keepers

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1939
×
★★★½
Edit this entry  
15
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chris Gethard: Career Suicide

Chris Gethard: Career Suicide

2017
×
Edit this entry  
06
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Maria Bamford: Old Baby

Maria Bamford: Old Baby

2017
×
Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★½
Edit this entry