Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Edit this entry  
24
Krull

Krull

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
Doctor Who: Dimensions in Time

Doctor Who: Dimensions in Time

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bolt

Bolt

2008
×
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Creature Walks Among Us

The Creature Walks Among Us

1956
×
★★★
Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Gruffalo's Child

The Gruffalo's Child

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Snail and the Whale

The Snail and the Whale

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Zog and the Flying Doctors

Zog and the Flying Doctors

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Olive, the Other Reindeer

Olive, the Other Reindeer

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sea Monsters

Sea Monsters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
Edit this entry  
21
Predators

Predators

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sharknado

Sharknado

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Underworld: Rise of the Lycans

Underworld: Rise of the Lycans

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★★★
Edit this entry  
15
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry