Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Edit this entry  
10
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★½
Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★
Edit this entry  
21
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★½
Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
16
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Edit this entry  
08
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★
Edit this entry  
30
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry