. has logged 215 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Faces

Faces

1968
×
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
mid90s

mid90s

2018
×
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Husbands

Husbands

1970
×
Read the review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Read the review Edit this entry  
21
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carnage

Carnage

2011
×
Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
Read the review Edit this entry  
13
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
Read the review Edit this entry  
13
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
09
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
Read prior review Edit this entry  
05
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
Edit this entry  
02
The Cook

The Cook

1918
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Goat

The Goat

1921
×
Edit this entry  
30
The Timid Young Man

The Timid Young Man

1935
×
Edit this entry  
30
Nothing But Pleasure

Nothing But Pleasure

1940
×
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Zombieland

Zombieland

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
Edit this entry  
22
The Navigator

The Navigator

1924
×
Edit this entry  
21
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
20
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
Edit this entry  
17
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
Edit this entry  
15
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
Read the review Edit this entry  
14
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry