cuckoochanel has logged 266 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★★½
Edit this entry  
29
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★½
Edit this entry  
28
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Contemporary Color

Contemporary Color

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Edit this entry  
22
Phantom India

Phantom India

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guerillere Talks

Guerillere Talks

1978
×
★★½
Edit this entry  
19
The Christmas Setup

The Christmas Setup

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Love on the Run

Love on the Run

1936
×
★★★
Edit this entry  
12
Fit Model

Fit Model

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Last of Mrs. Cheyney

The Last of Mrs. Cheyney

1937
×
★★★½
Edit this entry  
06
Our Dancing Daughters

Our Dancing Daughters

1928
×
★★★
Edit this entry  
05
Sex and the Single Girl

Sex and the Single Girl

1964
×
★★★½
Edit this entry  
04
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
You Are Not I

You Are Not I

1981
×
★★★
Edit this entry  
02
The September Issue

The September Issue

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Bowery

The Bowery

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Empty Suitcases

Empty Suitcases

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Who Are You, Polly Maggoo?

Who Are You, Polly Maggoo?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★½
Edit this entry  
19
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Roma

Roma

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The United States of America

The United States of America

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
16
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★½
Edit this entry  
12
Variety

Variety

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★
Edit this entry  
09
South

South

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
Head

Head

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I-94

I-94

1974
×
★★★½
Edit this entry  
04
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elia Kazan: An Outsider

Elia Kazan: An Outsider

1982
×
★★★
Edit this entry  
02
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry