cuckoochanel has logged 26 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Skin

The Skin

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★
Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alice Adams

Alice Adams

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★
Edit this entry  
09
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wild 90

Wild 90

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sabbath

Sabbath

2020
×
Edit this entry  
03
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
White Material

White Material

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry