TheCultureShocker has logged 61 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
School Daze

School Daze

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get on the Bus

Get on the Bus

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
UHF

UHF

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mystery Science Theater 3000 - Manos The Hands of Fate

Mystery Science Theater 3000 - Manos The Hands of Fate

×
Read the review Edit this entry  
26
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Black Metal Veins

Black Metal Veins

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saw VI

Saw VI

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Fences

Fences

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Destino

Destino

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suburbs of Eden

Suburbs of Eden

1992
×
Read the review Edit this entry  
15
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coming Out

Coming Out

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solar Eclipse

Solar Eclipse

1900
×
Read the review Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Queen: Live at Wembley Stadium

Queen: Live at Wembley Stadium

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Candidate

The Candidate

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry