• Ready Player One

    Ready Player One

    ★★★★

    It's a very humbling thing to admit that you weren't just wrong about a movie, but dead wrong.

    I've seen this movie twice now and the first time that I saw it was when it came out in the theater. I saw it as a an IP mining, cynical piece of Hollywood trash that I could hardly call a work of art in any way. I thought the film was TOTALLY awful across the board with absolutely nothing to offer.…

  • Ultraviolet

    Ultraviolet

    I had a fucking blast with this.

    I could never tell you with a shred of honesty that this movie is even OKAY on any technical level. There is clearly a team working on this film that had some kind of vision, but there isn't a single thing that works here. The writing sucks, there isn't a single decent performance to be found, the special effects are some of the worst I've ever seen outside of a Channel Awesome skit…

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★★

    I think James Rolfe put it best when he said that this feels like the perfect bridge from the 80s into the 90s.

    The cinematic equivalent of a 5 cheese pizza and I love the shit out of it. Still can't believe that Elmo voiced Splinter in this.

  • Harvie Krumpet

    Harvie Krumpet

    ★★★★

    Great precursor to Mary and Max. Easy to get through, but it's also pretty somber.

  • The Act of Killing

    The Act of Killing

    ★★★★½

    WINTER "HIGH ART" MARATHON 4.0 #19

    We want to tell ourselves that bad guys will always lose, but this is a sobering film about how that's just not the case.

    Not only does this film showcase people who actively took part in a genocide, but it depicts them celebrating what they did with a big smile on their face as they live in a society still effected by the evil deeds they put in motion.

    There's nothing quite like it.…

  • Midnight Cowboy

    Midnight Cowboy

    ★★★★★

    WINTER "HIGH ART" MARATHON 4.0 #18

    Yeah, there's a reason this is noted as one of the most important films of the 60s. This film kinda feels like Gus Van Sant directing Easy Rider, but making something arguably better.

    Bittersweet goodness. Reminds me of why I started doing this marathon in 2018.

  • Throne of Blood

    Throne of Blood

    ★★★★★

    Probably the best Macbeth adaptation and it's not even a direct adaptation! Incredible Kurosawa film, one of his very best.

  • Mind Game

    Mind Game

    ★★★★★

    One of the strangest and most energetic animated films ever made. I love every second of it.

  • Macbeth

    Macbeth

    ★★★★★

    WINTER "HIGH ART" MARATHON 4.0 #17

    Yeah that's right, TWO Macbeth films in one day! This one's also better.

    This feels a lot more cinematic than Joel Coen's adaptation and it's all the better for it. They both did a great job, but I gotta say, almost every performance is better in this. This is one of my favorite dramas of all time and it's done justice here without feeling like a stage play captured on camera. Incredible film.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

    WINTER "HIGH ART" MARATHON 4.0 #16

    One of the best adaptations I've seen of my favorite Shakespeare play and possibly the best looking. Anyone familiar with the original story owes it to themselves to see it.

    Throne of Blood still remains my favorite, though.

  • M*A*S*H

    M*A*S*H

    ★★★★★

    Been sick with COVID the past few days and I've had this on in the background on repeat in the VCR. Reminds me of my grandpa.

    I'm so fucking sick right now, guys.

  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

    Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

    ★★½

    Considering the length, I thought I'd be learning a bit more than what I could find on a wikipedia article.

    Left me cold, which I guess is kinda the point, but I feel like I should have been more emotionally invested. Everything just kinda felt distant.

    I feel like Channel 5 would have made a great video at this event.