• Black Widow

    ★★

  • Cops and Robbers

    ★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ½

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

  • Soul

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★

  • Feels Good Man

    ★★★★½

  • Minari

  • The Platform

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★

  • Anima

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★

  • Guava Island

    ★★★★★

  • Love, Death & Robots: Zima Blue

    ★★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★

  • My Friend Fela

    ★★★★

  • Apollo 11

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • The Hate U Give

    ★★½

  • The Favourite

  • Roma

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Ocean's Eight

  • This Magnificent Cake!

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Climax

    ★★★½

  • Ash Is Purest White

  • Rafiki

    ★★★★

  • Bao

    ★★★★½

  • Bixa Travesty

  • Matangi / Maya / M.I.A.

    ★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Dunkirk

  • Ghost in the Shell

  • Black Mirror: San Junipero

  • 13th

    ★★★★★

  • I Am Not Your Negro

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Silence of the Sky

    ★★★★½

  • Ghostbusters

    ★★½

  • Your Name.

  • Nerve

    ★★

  • Finding Dory

    ★★★½

  • The BFG

    ★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Creed

  • Quanto Tempo o Tempo Tem

    ★★★

  • Lumiere! The Cinematograph (1895-1905)

  • The Martian

    ★★★

  • The Danish Girl

  • Love

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • Lava

    ★★★½

  • Wild

  • When Marnie Was There

    ★★★½

  • I Origins

  • The Way He Looks

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★