Charlie has logged 244 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
CIA Code Name: Alexa

CIA Code Name: Alexa

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scanner Cop

Scanner Cop

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Shout at the Devil

Shout at the Devil

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Punisher

The Punisher

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elves

Elves

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dark Universe

Dark Universe

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rolling Vengeance

Rolling Vengeance

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Road to Revenge

Road to Revenge

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roar

Roar

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brotherhood of Death

Brotherhood of Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Drive-In

American Drive-In

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ward

The Ward

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Demons

Demons

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Manitou

The Manitou

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Giggles

Dr. Giggles

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry