• The Apartment

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • Breathless

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • Pickpocket

  • The Killer Shrews

  • The 400 Blows

  • The World, the Flesh and the Devil

    ★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★½

  • Voice Without a Shadow

    ★★★½

  • The Blob

    ★★★

  • I Am Waiting

    ★★★

  • Paths of Glory

  • 3:10 to Yuma

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • I Was a Teenage Werewolf

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • The Killing

  • Samurai III: Duel at Ganryu Island

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★½

  • Diabolique

    ★★★★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • Samurai I: Musashi Miyamoto

  • Seven Samurai

  • Man in the Attic

    ★★½

  • Stalag 17

  • Pickup on South Street

  • The Wages of Fear

  • House of Wax

    ★★★★

  • Ugetsu

    ★★★½

  • The Bad and the Beautiful

    ★★★★½

  • Hoodlum Empire

    ★★½

  • The Day the Earth Stood Still

  • Ace in the Hole

    ★★★★

  • Rashomon

  • Sunset Boulevard

  • Cinderella

  • The Third Man

  • I Shot Jesse James

    ★★★★

  • Rope

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • The Beast with Five Fingers

    ★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

  • The Wizard of Oz

  • The Rules of the Game

    ★★★★

  • The Lady Vanishes

  • The Devil-Doll

    ★★★★

  • Dracula's Daughter

    ★★★½

  • Mad Love

    ★★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • King Kong

  • Vampyr

  • Freaks

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Häxan

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • Train Surfers

  • Wolpodzilla