Cole has logged 69 entries for films during October 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Hatchet II

Hatchet II

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
May

May

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hills Run Red

The Hills Run Red

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gate

The Gate

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★
Edit this entry  
28
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Devil's Chair

The Devil's Chair

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Edit this entry  
26
The Traveler

The Traveler

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Someone's Knocking at the Door

Someone's Knocking at the Door

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chop

Chop

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Resurrected

The Resurrected

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil's Carnival

The Devil's Carnival

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
ATM

ATM

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shrine

The Shrine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Choose

Choose

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Die

Die

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Car

The Car

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Silent House

Silent House

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Sunshine

Blue Sunshine

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blood Creek

Blood Creek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blood and Lace

Blood and Lace

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Audrey Rose

Audrey Rose

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Atrocious

Atrocious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Absentia

Absentia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death Line

Death Line

1972
×
★★★½
Edit this entry  
12
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Edit this entry  
11
The Clinic

The Clinic

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rosewood Lane

Rosewood Lane

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry