Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Magnificent One

The Magnificent One

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Waiter, Scarper!

Waiter, Scarper!

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Matky

Matky

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Storm Warning

Storm Warning

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Even Mice Belong in Heaven

Even Mice Belong in Heaven

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zátopek

Zátopek

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★½
Read prior review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Přání Ježíškovi

Přání Ježíškovi

2021
×
★½
Read prior review Edit this entry  
20
Karel

Karel

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Mysterious Castle in the Carpathians

The Mysterious Castle in the Carpathians

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Přání Ježíškovi

Přání Ježíškovi

2021
×
Read prior review Edit this entry  
12
Even Mice Belong in Heaven

Even Mice Belong in Heaven

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Přání Ježíškovi

Přání Ježíškovi

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Raffaello – Il giovane prodigio

Raffaello – Il giovane prodigio

2021
×
Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
DragonHeart

DragonHeart

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read prior review Edit this entry  
08
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
03
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Auschwitz Report

The Auschwitz Report

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry