Dani has logged 101 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Swimming in Your Skin Again

Swimming in Your Skin Again

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl from the Other Side

The Girl from the Other Side

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Man Rots from the Head

Man Rots from the Head

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry