Hause has logged 367 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suite Dreams

Suite Dreams

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
31
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
Edit this entry  
30
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Edit this entry  
28
Scooby-Doo! and the Gourmet Ghost

Scooby-Doo! and the Gourmet Ghost

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
Edit this entry  
25
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
Edit this entry  
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
Edit this entry  
11
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Edit this entry  
11
Scrooged

Scrooged

1988
×
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
Edit this entry  
02
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
Edit this entry  
02
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
02
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Edit this entry  
27
Good Morning

Good Morning

1959
×
Edit this entry  
27
The General

The General

1926
×
Edit this entry  
26
Like Grains of Sand

Like Grains of Sand

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read prior review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
Edit this entry  
18
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
National Treasure

National Treasure

2004
×
Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
Edit this entry  
29
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
Edit this entry