Daddy0 has logged 34 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Created Equal: Clarence Thomas in His Own Words

Created Equal: Clarence Thomas in His Own Words

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
Read the review Edit this entry  
15
Rehearsals for Extinct Anatomies

Rehearsals for Extinct Anatomies

1987
×
Edit this entry  
15
Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

1993
×
Edit this entry  
15
Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

Stille Nacht III: Tales from Vienna Woods

1993
×
Edit this entry  
15
Stille Nacht I: Dramolet

Stille Nacht I: Dramolet

1988
×
Edit this entry  
14
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★
Edit this entry  
06
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
05
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
Read the review Edit this entry  
02
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In Search of Ozu

In Search of Ozu

2018
×
Edit this entry