Daffa Akhmad has logged 125 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jakarta, City of Dreamers

Jakarta, City of Dreamers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Generasi 90an: Melankolia

Generasi 90an: Melankolia

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Lasagna

Lasagna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frangipani Rising

Frangipani Rising

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Goodnight, Stargazer

Goodnight, Stargazer

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hey Guys It's Me Again God!

Hey Guys It's Me Again God!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boy with Moving Image

The Boy with Moving Image

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Di Bawah Umur

Di Bawah Umur

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
True Mothers

True Mothers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sun Children

Sun Children

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sejuta Sayang Untuknya

Sejuta Sayang Untuknya

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Story of Kale: When Someone's in Love

Story of Kale: When Someone's in Love

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
a Rose On Your Body

a Rose On Your Body

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bungkeuleukan

Bungkeuleukan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seremoni Satanik in a Cadaveric Madness

Seremoni Satanik in a Cadaveric Madness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whipped

Whipped

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Homecoming

Homecoming

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crazy Awesome Teachers

Crazy Awesome Teachers

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The House of Magic

The House of Magic

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tilik

Tilik

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry