san has logged 41 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Master of the House

Master of the House

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★½
Edit this entry  
27
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
26
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beaning

The Beaning

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Junun

Junun

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry