DailyDoseMovies has logged 255 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
the hangout

the hangout

×
Edit this entry  
21
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maniac

Maniac

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
Read the review Edit this entry  
06
Detachment

Detachment

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maniac

Maniac

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Radio

The Radio

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Secret Goldfish

Secret Goldfish

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry