Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Missile

The Lost Missile

1958
×
Read the review Edit this entry  
07
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Executive Koala

Executive Koala

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Junior Prom

Junior Prom

1946
×
Read the review Edit this entry  
31
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★½
Edit this entry  
26
Marriage Is a Partnership

Marriage Is a Partnership

1951
×
Edit this entry  
26
At Your Fingertips: Cylinders

At Your Fingertips: Cylinders

1970
×
Edit this entry  
25
Oh, Boy! Babies!

Oh, Boy! Babies!

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Flash That Smile

Flash That Smile

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Kiss of the Tarantula

Kiss of the Tarantula

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bloody Pit of Horror

Bloody Pit of Horror

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Glasses For Susan: A New Day

Glasses For Susan: A New Day

1972
×
Read the review Edit this entry  
20
The Tale Of Moose Baby

The Tale Of Moose Baby

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Glasses

Glasses

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
T-Bird Gang

T-Bird Gang

1959
×
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Edit this entry  
08
Higurashi: When They Cry - NEW

Higurashi: When They Cry - NEW

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Freedom

Mr. Freedom

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★
Edit this entry  
02
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Safety Woman: In Danger Out of Doors

Safety Woman: In Danger Out of Doors

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Farm Family in Winter

Farm Family in Winter

1967
×
Read the review Edit this entry  
29
Farm Family In Autumn

Farm Family In Autumn

1967
×
Edit this entry  
29
Farm Family In Spring

Farm Family In Spring

1967
×
Edit this entry  
27
The Fairy King of Ar

The Fairy King of Ar

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Setting Up a Room

Setting Up a Room

1967
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cat-Women of the Moon

Cat-Women of the Moon

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maniac

Maniac

1934
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Relaxed Wife

The Relaxed Wife

1957
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Consuming Women (Women As Consumers)

Consuming Women (Women As Consumers)

1967
×
Read the review Edit this entry  
22
Naturally... A Girl

Naturally... A Girl

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Fungicide

Fungicide

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jiang Ziya: The Legend of Deification

Jiang Ziya: The Legend of Deification

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry