• The Wizard of Oz

    ★★★½

  • The Rules of the Game

    ★★★

  • Stagecoach

    ★½

  • Sally Swing

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • Maniac

    ★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • The Old Man of the Mountain

    ★★★★

  • Snow-White

    ★★★★½

  • I Was Born, But...

    ★★★

  • Vampyr

    ★★★½

  • Minnie the Moocher

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★½

  • Frankenstein

    ★★★

  • Bimbo's Initiation

    ★★★★★

  • M

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • City Lights

    ★★★½

  • L'Âge d'Or

    ★★★½

  • Swing You Sinners!

    ★★★★½

  • Diary of a Lost Girl

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • The Fall of the House of Usher

    ★★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • Faust

    ★★★★

  • A Page of Madness

    ★★★

  • Ménilmontant

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • Kino Eye

  • Sherlock, Jr.

    ★★★½

  • Safety Last!

    ★★★½

  • Häxan

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Phantom Carriage

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • One A.M.

    ★★★

  • Fantasmagorie

    ★★★

  • A Funny Shave

    ★★★

  • The Consequences of Feminism

    ★★★½

  • The Whole Dam Family and the Dam Dog

    ½

  • The Infernal Cauldron

    ★★★½

  • The Gay Shoe Clerk

    ½

  • Electrocuting an Elephant

    ½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • Terrible Teddy, the Grizzly King

    ½

  • The Big Swallow

    ★★★

  • What Happened on Twenty-Third Street, New York City

    ½

  • President McKinley Taking the Oath

    ½

  • Dream and Reality

  • A Nymph of the Waves

  • The Kiss

    ½

  • Fatima's Coochee-Coochee Dance

    ★½

  • The Kiss

    ½

  • Alone Together

    ★★★