• The Lure

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Krampus

    ★★★

  • Crimson Peak

    ★★★

  • The Blackcoat's Daughter

    ★★★

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • Tharlo

    ★★★½

  • Turbo Kid

    ★★★

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★½

  • Kaili Blues

    ★★★½

  • No Home Movie

    ★½

  • Equals

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Dude Bro Party Massacre III

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Cemetery of Splendor

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Tag

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★

  • Old Money

    ★★★★

  • Field Niggas

    ★★★★

  • Cool Cat Saves the Kids

    ½

  • The Forbidden Room

    ★★★★½

  • Bitter Lake

    ★★★★½

  • Tangerine

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★★

  • Saving Christmas

    ½

  • Too Many Cooks

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★½

  • Big Hero 6

    ★★★½

  • John Wick

    ★★½

  • The Taking of Deborah Logan

    ★★★

  • Lava

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★

  • Left Behind

    ½

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Housebound

    ★★★½

  • Little Forest: Summer/Autumn

    ★★★

  • Labour of Love

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Horse Money

    ★★★★

  • Sharknado 2: The Second One

    ½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Twin Peaks: The Missing Pieces

  • The World of Kanako

  • Black Coal, Thin Ice

    ★★★½

  • Feast

    ★★★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★½

  • It Follows

    ★★★½

  • Winter Sleep

    ★★★½

  • Call Girl of Cthulhu

    ★★★

  • God's Not Dead

    ½

  • The Lego Movie

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★½

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★

  • Wrong Cops

    ★★★

  • Frozen

    ★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Escape from Tomorrow

    ★★

  • Why Don't You Play in Hell?

    ★★★★

  • Witching & Bitching

    ★★★

  • Joe

    ★★★½

  • Stray Dogs

    ★★★½

  • 'Til Madness Do Us Part

    ★★★★

  • Under the Skin