Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
Edit this entry  
17
Sneakers

Sneakers

1992
×
Edit this entry  
11
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
Edit this entry  
11
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Read prior review Edit this entry  
10
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
Edit this entry  
04
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
Edit this entry  
03
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
Edit this entry  
02
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
Read the review Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
Edit this entry  
21
D2: The Mighty Ducks

D2: The Mighty Ducks

1994
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
Read the review Edit this entry  
20
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
Read the review Edit this entry  
19
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
Read the review Edit this entry  
19
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
High Score

High Score

2020
×
Edit this entry  
14
Murder Among the Mormons

Murder Among the Mormons

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Gambler

The Gambler

1974
×
Read the review Edit this entry  
13
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Marvel Studios: Assembling a Universe

Marvel Studios: Assembling a Universe

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Console Wars

Console Wars

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
Edit this entry  
25
The Fog

The Fog

1980
×
Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
Read the review Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
Edit this entry  
16
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
Read the review Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Insider

The Insider

1999
×
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Host

The Host

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry