dale_croupier has logged 162 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eraser

Eraser

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
While We're Young

While We're Young

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tickled

Tickled

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry