Dale has logged 351 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
UHF

UHF

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cutthroat Island

Cutthroat Island

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
F for Fake

F for Fake

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ben-Hur: A Tale of the Christ

Ben-Hur: A Tale of the Christ

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rampage

Rampage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Madam Satan

Madam Satan

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry