DallasFrance has logged 498 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Day the Earth Caught Fire

The Day the Earth Caught Fire

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mrs. Parker and the Vicious Circle

Mrs. Parker and the Vicious Circle

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angel

Angel

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
Thieves Like Us

Thieves Like Us

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Edit this entry  
11
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry