Ethan has logged 427 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
31
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Resident Evil: Damnation

Resident Evil: Damnation

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Resident Evil: Vendetta

Resident Evil: Vendetta

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Welcome to L.A.

Welcome to L.A.

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Belushi

Belushi

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Sweet Dreams

Sweet Dreams

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Jacknife

Jacknife

1989
×
★★
Edit this entry  
17
Everybody's Fine

Everybody's Fine

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Stanley & Iris

Stanley & Iris

1990
×
★★½
Edit this entry  
16
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Head Above Water

Head Above Water

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Forgiven

Forgiven

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★
Edit this entry  
04
Death Watch

Death Watch

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
That's the Way of the World

That's the Way of the World

1975
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sam's Song

Sam's Song

1969
×
★★
Edit this entry  
29
The Swap

The Swap

1979
×
★★
Edit this entry  
28
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Puerto Vallarta Squeeze

Puerto Vallarta Squeeze

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Edit this entry