Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★
Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Front

The Front

1976
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Q: Into the Storm

Q: Into the Storm

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Collective

Collective

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Creature with the Blue Hand

Creature with the Blue Hand

1967
×
★★★
Edit this entry  
03
The Virgin and the Gypsy

The Virgin and the Gypsy

1970
×
★★★
Edit this entry  
02
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★½
Edit this entry  
01
The New Centurions

The New Centurions

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Violation

Violation

2020
×
★★
Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
★★★
Edit this entry  
28
Mandala

Mandala

1953
×
Edit this entry  
27
County Lines

County Lines

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cursed Films

Cursed Films

2020
×
★½
Edit this entry  
24
Hunted

Hunted

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
22
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
El Sicario, Room 164

El Sicario, Room 164

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
The Stylist

The Stylist

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Reunion

Reunion

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Another Fine Mess

Another Fine Mess

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
25 Ways to Quit Smoking

25 Ways to Quit Smoking

1989
×
Edit this entry  
19
A.D. 1363, the End of Chivalry

A.D. 1363, the End of Chivalry

2015
×
Edit this entry  
19
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Isolation

Isolation

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
Secret Ceremony

Secret Ceremony

1968
×
★★½
Edit this entry  
16
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★
Edit this entry  
14
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Edit this entry  
12
Troy

Troy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★★★
Edit this entry  
09
Little Darlings

Little Darlings

1980
×
★★★
Edit this entry  
08
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
Edit this entry  
08
Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

Crack: Cocaine, Corruption & Conspiracy

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
06
Poly Styrene: I am a Cliché

Poly Styrene: I am a Cliché

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
03
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry