DanielSegal has logged 50 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Believer

The Believer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Primal

Primal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coonskin

Coonskin

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
Extracted

Extracted

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Togo

Togo

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
½
Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
05
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★
Edit this entry  
04
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry