• The Iron-Fisted Monk

  • Backroads

    ★★★★

  • Martin

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • 10 Magnificent Killers

    ★★★½

  • In the Realm of the Senses

    ★★★★½

  • Allegro Non Troppo

    ★★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★

  • Pure Shit

    ★★★★½

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★

  • Death Race 2000

    ★★★

  • Mirror

    ★★★★½

  • Deep Red

    ★★★★½

  • The Living Dead at Manchester Morgue

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★

  • The Conversation

  • Stone

  • Don't Look Now

    ★★★½

  • Badlands

    ★★★★

  • Enter the Dragon

    ★★★½

  • Belladonna of Sadness

    ★★★★½

  • The Holy Mountain

    ★★★★½

  • Night of Fear

  • Pink Floyd: Live at Pompeii

    ★★★★½

  • The Last House on the Left

    ★★★★½

  • The Valley

    ★★★½

  • The Way of the Dragon

    ★★★½

  • Fist of Fury

    ★★★½

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Omega Man

  • Wake in Fright

    ★★★½

  • Gimme Shelter

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★★½

  • Ever the Avant-Garde of the Avant-Garde till Heaven and After

    ★★½

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★½

  • Zabriskie Point

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★½

  • More

    ★★★★

  • Theorem

    ★★★

  • Wonderwall

    ★★★★

  • The Graduate

  • La Chinoise

    ★★★★

  • Dont Look Back

  • Daisies

    ★★★★★

  • Closely Watched Trains

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★½

  • Sweet Smell of Success

  • Written on the Wind

  • Seven Samurai

  • Gentlemen Prefer Blondes

  • Rashomon

  • Black Narcissus

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★½

  • Merrily We Go to Hell

  • Man with a Movie Camera