2021

Dannii 📽 Dannii 📽’s year to date

Highest rated films

  • Malcolm & Marie

    ★★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★½

  • Moxie

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★½

  • Madame Claude

    ★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Atonement

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★★

  • Locke

    ★★★★★

  • Wildlife

    ★★★★★

  • A Cure for Wellness

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 159 Films watched
  • 26.5 Average per month
  • 6.6 Average per week

Milestones

First Film

Soul

Jan 1

Last Film

Everything Must Go

Jun 8

Genres, countries & languages

Drama
114 films
Comedy
68 films
Thriller
35 films
Romance
27 films
Crime
20 films
Sci Fi
19 films
Fantasy
17 films
Mystery
14 films
Adventure
13 films
Horror
11 films
USA
123 films
UK
33 films
France
12 films
Germany
9 films
Canada
7 films
Ireland
6 films
Japan
5 films
Spain
4 films
Italy
3 films
Poland
3 films
English
146 films
French
22 films
German
15 films
Spanish
15 films
Italian
10 films
Japanese
8 films
Polish
3 films
Chinese
3 films
Danish
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★
★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Dannii’s most liked list

Danielle’s 2021 Film a Day

A film a day challenge for 2021.
All films chosen at random.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

What Lies Below
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Curtiz
Average weighted rating:

2.6

Films Dannii watched in 2021

  • Everything Must Go
  • Primer
  • Crazy Rich Asians
  • Hotel Artemis
  • Paddleton
  • At Eternity's Gate
  • Revolutionary Road
  • Bo Burnham: Inside
  • Dating Amber
  • Human Traffic
  • Ghost World
  • Boy
  • Dark Horse
  • The Farewell
  • Oxygen
  • Locke
  • High Life
  • Palm Springs
  • Imperium
  • The Player
  • Humor Me
  • 3000 Miles to Graceland
  • Beasts of No Nation
  • The Woman in the Window
  • Legend
  • Nomadland
  • Arlington Road
  • Empire Records
  • Twelve Monkeys
  • Stowaway
  • Heathers
  • The Professor
  • Blood Simple
  • Day of the Wacko
  • Kill It and Leave This Town
  • Ray & Liz
  • She's Gotta Have It
  • Only Yesterday
  • Midnight in Paris
  • Rocketman
  • Queen & Slim
  • Little Joe
  • House
  • Kicking and Screaming
  • Steel Magnolias
  • Do the Right Thing
  • A Silent Voice
  • Your Name.
  • The Void
  • Once Upon a Time in America
  • Love and Monsters
  • Sound of Metal
  • Death Becomes Her
  • Poor Cow
  • Repulsion
  • Room
  • Trumbo
  • There's Something About Mary
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Into the Wild
  • What Lies Below
  • Raya and the Last Dragon
  • Death on the Nile
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Aladdin
  • Ball of Fire
  • Madame Claude
  • Arkansas
  • Mudbound
  • Detroit
  • Joy
  • Sisters
  • What If
  • The Father
  • Stranger Than Fiction
  • Brazil
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Pleasantville
  • Fly Away Home
  • Moxie
  • Shimmer Lake
  • A Cure for Wellness
  • Serial Mom
  • The Perfection
  • The Art of Self-Defense
  • The Sisters Brothers
  • The Terminal
  • 3:10 to Yuma
  • 24 Hour Party People
  • Midsommar
  • Atonement
  • The Color of Pomegranates
  • Rocks
  • Manchester by the Sea
  • Sideways
  • Your Son
  • The Young Offenders
  • Tideland
  • Listen Up Philip
  • Prince Avalanche
  • The Dig
  • The Voices
  • La Dolce Vita
  • I Care a Lot
  • 1917
  • Stripes
  • Hillbilly Elegy
  • La Haine
  • Get Shorty
  • The Trial of the Chicago 7
  • Onward
  • The Lighthouse
  • Napoleon Dynamite
  • Metropolis
  • High Fidelity
  • Lolita
  • The Two Popes
  • The Forty-Year-Old Version
  • Curtiz
  • Mank
  • Parasite
  • This Is Where I Leave You
  • Malcolm & Marie
  • Next
  • The Life Ahead
  • Buster's Mal Heart
  • Booksmart
  • Penguin Bloom
  • The Squid and the Whale
  • To the Bone
  • Be Kind Rewind
  • The Imitation Game
  • The Last Tree
  • Horse Girl
  • Little Boxes
  • Uncle Frank
  • Lost in Translation
  • Babyteeth
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Adaptation.
  • Saint Frances
  • Tau
  • Da 5 Bloods
  • ARQ
  • Sorry to Bother You
  • The Peanut Butter Falcon
  • Pi
  • Requiem for a Dream
  • The Karate Kid
  • Burn After Reading
  • Roma
  • Wildlife
  • Wings of Desire
  • Paris, Texas
  • As Good as It Gets
  • My Sister's Keeper
  • Twins
  • Flawless
  • Soul

World map

Highly rated films Dannii is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • In The Heights
  • Joji
  • CODA

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more