Danny has logged 75 entries for films during July 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Colony

The Colony

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Impossible

The Impossible

2012
×
★½
Edit this entry  
27
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pietà

Pietà

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fun Size

Fun Size

2012
×
Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Watch

The Watch

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Antz

Antz

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moon

Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Victim

Victim

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry