dante16 has logged 117 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry