• Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★★½

    A little slow moving at first but wow what an interestingly original take on vampires. Sprinkled with an exploration of cult mentality and how religion and science dance with that sociology. All of these characters were really well written and I enjoyed watching all of their arcs. I also really enjoyed how the vampire was depicted, although I kind of wish it had more screen time, but that would deviate from the focus which I feel is more so on…

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ★★★★★

    Best use of flashbacks I’ve ever seen. Strongly written characters and the actors do a goof job at bringing them to life. Nice flow and pacing. Not too scary but that didn’t matter as the story kept you engaged.

  • MFKZ

    MFKZ

    ★★★★★

    One of my favorite go to’s for a feel good movie.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★

    Umm...what the hell?

  • Smiley Face

    Smiley Face

    ★★★★

    Such a feel good movie.

  • Lucy in the Sky

    Lucy in the Sky

    ★★★½

    Story wasn’t all that, but great cast. Very very well shot with beautiful bokeh, use of super wide lenses, and clean/clever transitions.

  • American Honey

    American Honey

    ★★★½

    A little too long for its own good, with an inconclusive/anti climatic ending. But a lot of really nice shots in this. The color grading Is probably my favorite thing about this movie.

  • Paris Is Burning

    Paris Is Burning

    ★★★★★

    You should be legally obligated to watch this film if you are apart of the LGBT community. But please be aware that the individuals documented in this film we’re not adequately compensated for their contributions. Black and Brown individuals being exploited yet again...but nonetheless this a true testament to the resilience of the elders of our community.

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    I did not appreciate this film for what it was when I first saw it three years ago. One of the most atmospheric movie experiences. The big age difference still doesn’t sit right with me but it’s important to remember the setting of the film. The scene where Elio’s father offers him words of wisdom regarding to Love is something everyone needs to hear. Also the soundtrack is fucking phenomenal.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

    My favorite Tarantino film. Let’s just forget Vol. 2 exists.

  • The Place Beyond the Pines

    The Place Beyond the Pines

    ★★★★★

    The only movie I’ve ever found Ryan Gosling to be attractive in.

  • Blue Is the Warmest Color

    Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

    This movie single handily created Gay rights. Not but fr I can not watch this movie without crying simply because of the performances.