Henry has logged 607 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
The Ref

The Ref

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
20
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Seven Stages to Achieve Eternal Bliss

Seven Stages to Achieve Eternal Bliss

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Edit this entry  
09
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Old School

Old School

2003
×
★★½
Edit this entry  
08
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
06
One Piece Film: Z

One Piece Film: Z

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Timeless Bottomless Bad Movie

Timeless Bottomless Bad Movie

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★
Edit this entry  
27
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Quiet One

The Quiet One

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
69: The Saga of Danny Hernandez

69: The Saga of Danny Hernandez

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★½
Edit this entry  
16
Ramkhind

Ramkhind

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Vital

Vital

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★
Edit this entry  
13
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Brick Mansions

Brick Mansions

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Planet Hulk

Planet Hulk

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry