• Vampyr

    ★★★★★

  • Freaks

    ★★★★★

  • The Mummy

    ★★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • M

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★★

  • The Last Warning

    ★★★★

  • The Man Who Laughs

    ★★★★½

  • Laugh, Clown, Laugh

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★★

  • The Lost World

    ★★★★

  • He Who Gets Slapped

    ★★★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★½

  • Häxan

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • The Golem

    ★★★★½

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Frankenstein

    ★★★½