• Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    Pretty good! Sections of it reminded me of European action thrillers. The costume design is great and it’s probably one of the best-photographed in the MCU.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★

    Technically a bit messy but overall well-paced and a lot of fun to watch

  • Old

    Old

    This has pretty high scores on Letterboxd for reasons…

  • Only Lovers Left Alive

    Only Lovers Left Alive

    ★★★

    Great acting. Appropriately trivial and frivolous.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★

    The upstate NY rustbelt locales and great cinematography make for some commentary on the disintegration of Americana, otherwise it’s a total slog that feels as long as Zack Snyder’s Justice League.

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★½

    Am I expected to take a character named Ziggy seriously?

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ★★★½

    Shirley Jackson’s novel is anxious and internalized. The moments of horror, terror start out as “blink and you’ll miss it” until spiraling into total hysteria. It’s no wonder that Stephen King was openly inspired by her for Salem’s Lot and The Shining- The Haunting of Hill House creating the blueprints for King’s traumatic, angry anxieties and psychologically wrought characterization. Mike Flanagan and company aim for that here, re-purposing the book into a happy medium of the “long-form storytelling” melodrama audiences are…

  • Loki

    Loki

    ★★★★

    Only furthers the point of the imagination and longevity of comic-book storytelling, so any bros sick of comic book based movies and TV, especially those in the Marvel Cinematic Universe, will be pained to know it’s here to stay.

    Emotional, witty, with Marvel seemingly no longer afraid to explore their trippy, New Wave science fiction roots.

  • Aliens

    Aliens

    ★★★★

    Totally not me watching this because of it being reflective of current happenings that will lead to the inevitable corporate space dystopia.

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    More of a 90s-themed Halloween party than anything that drenches you in authentic Neon.

    The two best characters get killed and leave us with the two boring leads.

  • The Neon Demon

    The Neon Demon

    ★★★★

    “Are you food? Or are you sex?”

  • Bloodthirsty Butchers

    Bloodthirsty Butchers

    ★★★

    Milligan’s work is theatrical— the scripts are talky and melodramatic and they resonate perfectly the kinds of experimental fringe theater going on at the time… Milligan seems determined to create sleazy, auteur and anxiety driven Grand Guignol. This isn’t a great movie by any conventional standards, but there’s a commitment and energy that you can’t help but respect. It’s nice to see a really nasty take on the Sweeney Todd story