• Out of the Past

    Out of the Past

    ★★★★★

    I’m enamored with so much about this picture.
    An unforgettable noir story with enough schemes and double crosses to spin you head.
    The whole of the cast is flawless. Mitchum, the coolest mf in the entire world but who has his vulnerabilities. The multiple conniving, and dangerous women but especially Jane Greer as Kathie. Kirk Douglas as the beguiling and eerie Whitt Sterling. All so good. The scenes where Mitchum is doing his slick act as Douglas is entwining him in his schemes are the best.

  • The Postman Always Rings Twice

    The Postman Always Rings Twice

    ★★★★½

    A fated classic.

    That’s what I’m left with after watching Postman. How fated it all seemed. Cora and Frank’s romance to their murderous scheming.  The two of them chained together, even as the film ends and Frank hopes to be with her forever in hell.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★

    The Absurdity of Royalty and the Tragedy of Diana. 

    The desperate depression that Diana lived through was poetically told through Larraín’s direction. The film makes tremendous use of dreams, glimpses backward and forward in that regard. 

    Stewart is as magical as the late Princess herself. Sally Hawkins and Sean Harris both provide some relief to Diana’s anxiety in great supporting roles.

    There is special attention needed to payed to Jonny Greenwood’s score as well. Greenwood uses a genius mix of classical strings and jazzy tunes to contrast the air of royalty, good and bad, around the estate with the unnerved and panicked Diana’s state of mind.

  • Dracula

    Dracula

    ★★★

    Wild and ambitious in its production and technical aspects, the story falls very flat for me until the very last scene which keeps my opinion on Coppola’s Dracula from being a negative one. 

    It’s not that it’s the story per se but the execution of it, like I said until the very final scene between Mina and Dracula. Maybe because I wasn’t in tune with how the film was reaching that conclusion? Which I did think was great. 

    Also the…

  • Dune

    Dune

    ★★★½

    It’s funny, Dune isn’t my favorite Denis film but it did cement that he is one of, if not my favorite filmmakers today. Because even in a film that left me wanting in characters and a story with little finality, (which has a lot to do with it being a Part One) I was in awe of the beautiful spectacle and the fascinating SCI FI epic Denis and his collaborators made. With that said I’m eagerly awaiting any and all sequels that Villeneuve direct.

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★½

    What a master Bong is at weaving together so many ideas and themes in a film. Beautiful and haunting.

  • Bergman Island

    Bergman Island

    ★★★★

    Bergman Island started off a little too slow but really picked up when Chris told us about her film. 

    The White Dress would probably be a ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ picture though.

  • Ocean's Eleven

    Ocean's Eleven

    ★★★½

    A movie star ass movie.

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★½

    I may have to expound my thoughts on No Time To Die some day but for now, I’m left mesmerized by an amazing conclusion to Craig’s Bond. 

    Of course Fukunaga directs a beautiful film. Most of our main players here achieve performances that standout amongst Bonds entire canon as the best. The story is so rich in my opinion. It’s mythological metaphor that tells a tale of family bonds broken, and created.
    It was magical.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    It’s only because of my tastes overall that I’m not rating Malignant more favorably. This movie kinda rocks. It’s intense and creepy but then also absurdly violent and even kinda funny.

    People more deeply familiar with horror will be able to describe and relate Malignant to its inspirations better than me certainly. But that doesn’t stop me from recognizing the Italian influence on this film and the cinematic DNA of Sam Raimi throughout. Malignant throughout its runtime transforms from a…

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

    Chastain was very good and damn near unrecognizable as Tammy Faye. And while the satire is on point and slyly funny the film also tries to paint Tammy Faye as sympathetic. Understandably so. But that’s where the film feels weakest because the story we see on screen doesn’t focus on that aspect of Tammy enough.

  • Batman: Under the Red Hood

    Batman: Under the Red Hood

    ★★★★

    Still a standout classic in terms of DC Animation.