Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pocahontas II: Journey to a New World

Pocahontas II: Journey to a New World

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
01
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Roller Coaster Rabbit

Roller Coaster Rabbit

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Behind the Ears: The True Story of Roger Rabbit

Behind the Ears: The True Story of Roger Rabbit

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Week Away

A Week Away

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mask

The Mask

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★
Edit this entry  
13
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Latinos Beyond Reel

Latinos Beyond Reel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Necessary Evil: Super-Villains of DC Comics

Necessary Evil: Super-Villains of DC Comics

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Return of Jafar

The Return of Jafar

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Orange Years: The Nickelodeon Story

The Orange Years: The Nickelodeon Story

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Belle's Magical World

Belle's Magical World

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Myth: A Frozen Tale

Myth: A Frozen Tale

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice

Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
The Little Things

The Little Things

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
½
Edit this entry  
27
The Little Mermaid: Ariel's Beginning

The Little Mermaid: Ariel's Beginning

2008
×
Read the review Edit this entry